;


انواع دندان چیست

انواع دندانها و توابع آنها

انواع دندان ها چیست؟

در طول زندگی ، شما دو مجموعه مختلف از انواع دندان را توسعه خواهید داد. در زمان کودکی، دندان های اولیه خود که اغلب به عنوان دندان نشیری نامیده می شوند، جوانه می زند. در طول زمان، دندان های دائمی در بازه سنی 6 تا 12 سالگی جایگزیندندان شیری خواهند شد. شما 20 دندان اولیه و 32 دندان دائمی خواهید داشت که به صورت مرحله ای توسعه می یابد . پنج نوع دندان مختلف وجود دارد که در طی طول عمر هر فر خود جوانه میزد ، هر کدام با یک شکل متفاوت و یک عمل متفاوت. معمولا دندان ها بصورت موازی در می آیند.

دندان ها یکی از قوی ترین قسمت های بدن شما هستند. آنها از پروتئین هایی مانند کلاژن و مواد معدنی مانند کلسیم ساخته شده اند.دهان بخش کوچکی از آناتومی کلی ما است.

بسیاری از ما می دانیم چقدر اهمیت دارد که دندان هایمان را تحت نظر داشته باشیم، اما آیا می دانید که انواع دندان ها چگونه هستند و چگونه از آنها استفاده می کنیم؟ دندان ها نه تنها به تکه کردن ، بریدن و آسیاب غذا به شما کمک می کنند ، بلکه نقش مهمی در صحبت کردن دارند و بسیاری از جنبه های ساختار صورت را پشتیبانی می کنند. طبق گفته ، چهار نوع دندان در دهان شما وجود دارد و هر کدام عملکرد خاصی دارند. سپس سه شکل نادر تر وجود دارد که در فک در حال رشد هستند.

دندان پیشین (ثنایا)

به چهار دندان وسط بالا و پایین در دهان را دندان پیشین گویند. این دندان ها به راحتی غذا را بر روی تکه های کوچک بریده و برش می دهند و غذا را درون دهان و دندان های دیگر می برند. این ها دندان هایی هستند که معمولا هنگام خوردن غذا مانند سیب، میوه ها یا ساندویچ ها استفاده می شود و لبه ی تیزی دارند.

دندان نیش

در اطراف دندان های پیشین ، دندان نیش قرار دارد لبه ی تیز و برنده ای دارد. این امر باعث می شود غذا و خصوصا گوشت راحت بریده شود. ریشه های طولانی آنها و موقعیت آنها در گوشه های قوس دندان ، لبخند ما را می سازند.

انواع دندان آسیای کوچک

  کنار دندان نیش، دندان آسیاب کوچک قرار دارد که فاصله بین دندان نیش و دندان آسیاب بزرگ را پر می کند. دندان آسیاب کوچک دارای یک سطح صاف و یکدست هستند و برای تغذیه مواد غذایی و حفظ ارتفاع صورت استفاده می شوند. هشت دندان آسیاب کوچک در دهان بالغ وجود دارد.

انواع دندان آسیای بزرگ

دندان آسیاب بزرگوسیع ترین و صافترین دندانها هستند و در مجموع 12 عدد وجود دارد : شش دندان در فک بالا و شش دندان در فک پایین.

انجمن دندانپزشکی دندانهای عقل را به عنوان چهار دندان در پشت هر دو فک پایین و بالا نشان می دهد و آخرین آنها در دوران بلوغ جوانان جوانه می زند. تمیز کردن دندان های عقل می تواند دشوار باشد، اما مسواک های باریک می توانند کمک کنند. برای جویدن غذا و حفظ ارتفاع صورت استفاده می شوند. دندان آسیاب بزرگ پایین دارای دو ریشه هستند، در حالی که دندان آسیاب بزرگ بالایی سه ریشه دارند.

دندانهای اضافی

گاهی اوقات دندان ها خارج از فرآیند طبیعی خود جوانه میزند و یک امر غیر عادی است. شمارش طبیعی دندان در دهان بالغ 32 تا است، اما بیشتر هم می تواند ظاهر شود؛ اینها دندان های اضافی نامیده می شوند. انجمندندانسازی معتقد است که شایع ترین نوع دندان های اضافی، یک برش اضافی بین دو دندان مرکزی است که همچنین به نام mesioden شناخته می شود. دومين دندان اضافي يک دندان آسیای اضافي است که به نام پارامولار ناميده مي شود.

دندان عقل

دندانهای عقل بین 16 تا 20 سالگی جوانه می زند. اغلب ریشه های ضعیف یا غیرقابل پیش بینی دارند. دندان های عقل معمولا آخرین دندان هایی هستند که در می آیند و جای کافی برای جوانه زدن ندارند و می توانند باعث ناراحتی یا آسیب زدن به دیگر دندان ها شوند، به همین دلیل اغلب کشیده میشوند.

مراقبت از تمام انواع دندان ها ضروری است و باید به طور منظم بررسی دندان ها انجام شود. با یک مجموعه کامل از انواع دندان های سالم، مردم می توانند غذا خوردن و صحبت کردن و لبخند خود را حفظ  کنند.


;